Vzdelávanie a rast

Ako budovať business keď nemôžeš hneď opustiť svoje zamestnanie

august 13, 2016 - 0 Comments

Veľa začínajúcich podnikateľov v prvých fázach ich podniku je hnaných neoblomnou motiváciou. Jej zdrojom je či už túžba osamostatniť sa, absencia rešpektu voči autoritám/neznášanlivosť voči šéfom a nadriadeným alebo môže byť motiváciou jednoducho meniť svet k lepšiemu.

Nech už ťa motivuje čokoľvek, v začínajúcich fázach podnikania by ti nemali chýbať peniaze. Samozrejme, môžeš riešiť business aj bez jediného eura vo vrecku a tých možností je naozaj veľa, ale predsa len takýto druh businessu nemôžeš robiť hneď na plný úväzok pretože predsa len potrebuješ aj z niečoho žiť. Pokiaľ nemáš dostačujúci balík peňazí vo vrecku, určite nedávaj v práci hneď výpoveď aj keď by bol tvoj nápad akokoľvek úžasný.

Prečo neodchádzať?

Pozrime sa na to realistickými okuliarmi prečo by si nemal dávať v práci výpoveď.

 1. Potrebuješ peniaze
  Akokoľvek je tvoj nápad úžasný, potrebuješ na začiatok peniaze ktoré sú hlavným palivom tvojho postupu či už sa jedná o technológie, licencie, marketing alebo akékoľvek iné náklady.
 2. Zadné dvierka
  Čo ak tvoj business bude neúspešný? Čo potom? Pokiaľ si necháš otvorený únikový východ vo forme zamestnania, v prípade zlyhania máš ušetrené starosti ohľadom hľadania novej práce.
 3. Zameraj sa na ideu
  Ak si stále zamestnaný a tvoj business je zatiaľ len v rannom štádiu, máš čas na to aby si ho skutočne otestoval. Ak by si sa rozhodol dať výpoveď, okamžite sa tvoj začínajúci podnik stáva tvojim zamestnaním číslo #1 a to znamená že si si svojou ideou na 100% istý. Pokiaľ stále pracuješ, využi ten čas na poriadne otestovanie tvojho nápadu a získaj čo najväčší feedback od potencionálnych klientov.
 4. Zbieraj kontakty
  Tvoje súčasné zamestnanie je najlepším priestorom pre získavanie nových kontaktov. Nezhadzuj za sebou mosty ale buduj ich! Nikdy nevieš kedy stretneš tvojho budúceho partnera, investora, klienta alebo zamestnanca.
 5. Začni s malými krokmi
  Začni s malými rokmi a nenáhli sa k cieľu. Nemôžeš venovať svojmu businessu toľko energie a času ako by si mu venoval po odchode z práce. Využi čas na experimentovanie.

Zdroj: entrepreneur.com