Vzdelávanie a rast

Jednoduché ranné cvičenie pre krásny deň a rozprúdenie kreativity

jún 12, 2016 - 0 Comments

Píšte čokoľvek čo vám napadne. Len a len pre seba.

Po väčšine času keď si sadneme k písaniu, či už ide o blog alebo jednoduchý mail, očakávame že vytvoríme niečo zmysluplné. Máme presný cieľ v našej mysli a to informovať kolegu, osloviť klienta alebo zaujať čitateľa.

Čo ak by ste písali bez toho, aby ste vašu prácu komukoľvek ukázali? Čo ak by ste koncept písania poňali ako meditačné cvičenie na prečistenie mysle a naštartovanie vašej kreativity hneď z rána?

Presne toto odporúča scenáristka, creativity couch a autorka 40 kníh Julia Cameron – The Artist’s way: A Spiritual Path to Higher Creativity. Vo svojej knihe predstavuje, čo ona nazýva – “ranné stránky”(morning pages). Denný rituál písania ktorý vám pomôže utriediť myšlienky, prípadne problémy ktoré vás v mysli trápia, naštartuje to vašu kreativitu hneď z rána a postupne to ukľudní vašu myseľ čím ste pokojnejšia a šťastnejšia osobnosť.

“Zjednodušene povedané, ranné stránky sú niekoľko stránok divokého, netriedeného prúdu myšlienok” píše Cameronová.

Je to cvičenie ktoré nevyžaduje žiaden tréning ani špeciálne technológie, len niekoľko strán papiera a niečo na písanie. Autorka neodporúča používať k cvičeniu počítač.

K písaniu rukou odporúča:

Píšte hneď po zobudení, čo najskôr ako to bude možné.

Autorka odporúča písať hneď po zobudení čo najskôr ako je to možné. Znamená to posunúť vašu šálku rannej kávy na neskôr? to vôbec nieje potrebné ako píše: “Ako milovník kávy si nenechám újsť svoju rannú šálku.”

Vytrvajte pri písaní

Píšte čokoľvek vám príde na myseľ, akokoľvek triviálne alebo primitívne by vám to mohlo pripadať. Jednoducho píšte pokiaľ nezaplníte papier vašimi myšlienkami.

Nepíšte aby ste publikovali

Nepíšte s očakávaním že to niekedy použijete ako materiál ktorý môžete publikovať. Píšte len a len pre seba bez vnútorného hlasu ktorý vám bude napovedať čo môžete a čo nemôžete napísať. “Ranné stránky niesú myslené aby zneli nejako chytro. Nikto okrem vás ich nikdy čítať nebude.”

Neukazujte nikomu čo píšete 

“Moja najmladšia dcéra vedela o mojom rannom cvičení a častokrát túžila nahliadnúť čo sa skrýva v mojom zápisníčku. Ale toto je jedno z území ktoré ostane skryté pre očami jej a všetkých mojich milovaných.”

Autorka odporúča nechať si svoje ranné stránky len pre seba: “Nikto nemá právo čítať vaše ranné myšlienky okrem vás. Taktiež ani vy by ste ich nemali čítať počas prvých ôsmich týždňov. Napíšte zopár stránok a zalepte ich do obálky alebo si všetko píšte do zápisníčka ale nenazerajte späť.”

“Ranné stránky” ako píše Cameronová, “vyčistia vnútorné bloky a dilemi ktoré stoja medzi nami a začínajúcim dňom.”

 

Zdroj: inc.com