Jednoduchý návod ako skryť svoje súkromie pred zvedavými očami. Motať sa v nastavení facebookového profilu je občas dosť zapeklitá záležitosť. Málokedy si uvedumujeme ako veľmi sme vo virtuálnom svete zraniteľný a ako veľa toho občas o sebe prezrádzame okolitému svetu. Niekdy možno aj osobám, ktorým by sme veľa toho prezradiť nechceli.
Zostavil som päť krokov ktoré ti pomôžu dať tvojmu profilu na facebooku bezpečnejšiu tvár a pomôžu ti “skryť sa v dave”.
1. Skontroluj, ako vyzerá tvoj profil pre cudzie oči
Prvá vec ktorú by si mal urobiť, je skontrolovať si aký obsah a aké informácie sa zobrazujú ľuďom ktorých nemáš v priateľoch. Aby si tak urobil, klikni na ikonu zámku v hornom menu a zvoľ “Kto môže vidieť môj obsah?”. Po rozkliknutí budeš mať možnosť nazrieť ako vyzerá tvoj profil pre konkrétnu osobu v priateľoch alebo pre cudzieho človeka.
2. Rozhoduj, kto môže a kto nemôže vidieť tvoj obsah
Po každý raz keď zdieľaš obsah, facebook ti dá možnosť zdieľať, resp. nezdieľať obsah s určitými skupinami ľudí či konkretnými osobami. Po rozkliknutí možnosti “Vlastné” budeš mať možnosť zvoliť si s ktorými priateľmi chceš obsah zdieľať a pre koho ostane tento obsah navždy ukrytý.
3. Zbav sa dotieravých upozornení z aplikácií
Behom niekoľkých rokov, čo má väčšina z nás profil na facebooku, sme doslova nazbierali a naklikali desiatky rôznych registrácií a prihlásení na rôzne eshopy a stránky pomocou facebooku alebo sme sa hrali na facebooku hry. Je potrebné si uvedomiť, že všetky tieto aplikácie zbierajú dáta z tvojho profilu. Či už sa jedná o tvoje fotky, dátum narodenia alebo aktuálnu polohu. Existuje ale možnosť ako sa ich zbaviť, prípadne im zakázať prístup k tvojim súkromným dátam. V nastaveniach svojho proilu nájdeš záložku “aplikácie” v ktorej ti ukáže všetky aplikácie v ktorých si registrovaný. Po rozkliknutí jednej z nich dostaneš možnosť zvoliť si ktoré dáta jej povoliš vziať a ktoré nie. Mimochodom, zbaví ťa to aj otravných upozornení aký level dosiahol tvoj kamarát v Candy Crush.
4. Ukry sa pred vyhľadávačmi
Od roku 2013, facebook spravil všetky profily od registrácie ľahko vyhľadateľnými. Stále ale nechal možnosť užívateľom skryť sa pred internetovými vyhľadávačmi ako je Google alebo Bing. Tú možnosť nájdeš v nastaveniach v záložke “Súkromie”. V tej istej záložke môžeš nastaviť svoj profil do stavu, kedy ti môžu odoslať žiadosť o priateľstvo len priatelia tvojich priateľov.
5. Nedovoľ spoločnostiam sledovať tvoju aktivitu na internetoch
Tu sa dostávame k najzaujimavejšiemu bodu tejto krátkej príručky. Facebook sleduje tvoju aktivitu na internetoch a tieto nazbierané dáta využíva na to, aby ti vedel ponúknuť najzaujimajšiu reklamu priamo šitú na mieru pre teba. V nastaveniach svojho profilu, v záložke “Reklamy” môžeš tieto možnosti vypnúť.(pokračovanie pod obrázkom)
No jedna je tam pre každého z nás extra zaujímavá a to “Reklamy založené na mojich záujmoch”(Ads based on my preferences). Po rozkliknutí “Visit Ad Preferences” nájdeš zoznam záujmov, ktoré o tebe facebook nazbieral počas tvojej ko-existencie s facebookom v online svete. Veľa vecí ťa môže prekvapiť čo všetko facebook o tebe vedie ako že sa ti to páči.
Prevzaté z môjho blogu: www.ondrejsarnecky.com
Zdroj: internety, google, time.com